Astrid Krag ()

Fhv. minister - Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Sjællands Storkreds fra 4. februar 2014.

Ministerposter

  • Social- og ældreminister 21. januar 2021 - 15. december 2022.
  • Social- og indenrigsminister 27. juni 2019 - 21. januar 2021.
  • Minister for sundhed og forebyggelse 3. oktober 2011 - 3. februar 2014.

Kandidatur

  • Kandidat for Socialdemokratiet i Køgekredsen fra 2019.
  • Kandidat for Socialdemokratiet i Grevekredsen 2014-2019.
  • Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Roskildekredsen 2007-2014.
  • Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Vejlekredsen 2001-2006.

Uddannelse og erhverv

  • Ansat i hjemmeplejen, Sundparken, Amager, 2007-2007.
  • Studentermedhjælp, Social- og Sundhedsskolen i København, 2003-2005.
  • Pædagogmedhjælper, Frederiksberg Hospitalsvuggestue, 2001-2002.
  • Service- og kasseassistent, Netto, Tørring, 1999-2001.
  • Bachelorstuderende i statskundskab, Københavns Universitet, 2003-2007.
  • Sproglig studentereksamen, Tørring Amtsgymnasium, 1998-2001.

Kilde: ft.dk

Relationer

Seneste sager

Sorteret efter relationens opdateringsdato